czwartek, 29 grudnia 2011

Jaki blog odwiedzić? Jakie forum? Jaki portal społecznościowy jest wartościowy?

W poście tym pragnę przedstawić godne uwagi blogi związane z dziennikarstwem oraz dziennikarstwem sportowym, a także fora dyskusyjne poświęcone tym zagadnieniom oraz portale społecznościowe.

Pierwszym blogiem, który przykuł moją uwagę jest blog dziennikarski Pawła Rogalińskiego – niezależnego dziennikarza z Łodzi piszącego artykuły do czasopism krajowych oraz polonijnych m.in. w Australii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rosji oraz Irlandii. Jego prace były wielokrotnie nagrodzone przez prestiżowe fundacje i komisje, m.in. przez Komisję Europejską, grupę wydawniczą Polskapresse, AWR Wprost oraz Polską Fundację im. Roberta Schumana. Wspomniany blog dziennikarski przyniósł mu nagrodę dla „Najlepszego Blogera 2008 roku” w kategorii „Życie” oraz „Najlepszego Blogu 2010 roku”. Ponadto otrzymał nominację do tytułu „Młodego Europejczyka Roku”, nadawanego rokrocznie przez Parlament Europejski. Tematami, które najczęściej podejmuje to promocja różnorodności, zwalczanie nietolerancji i wspieranie osób ubogich oraz opisywanie problemów i doświadczeń mniejszości polskiej na świecie.



Autor bloga ponad 20 lat pracował jako edytor i autor newsów sportowych w prestiżowych gazetach na Florydzie. Swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczął w wieku 15 lat i tak do dnia dzisiejszego sport stanowi jego pasję i źródło zarobkowania. Obecnie wykłada dziennikarstwo na Eastern Illinois University. Blog stworzył z myślą o przyszłych dziennikarzach sportowych, chcąc dawać im wskazówki i pomagać w dążeniu do dziennikarskiego ideału. 

 

Jest to blog poświęcony w całości piłce nożnej w Anglii. Zawiera szczegółowe newsy dotyczące nie tylko klubów, ale i poczynań stadionowych poszczególnych drużyn. Wiadomości, które można przeczytać są napisane w sposób zrozumiały i ciekawy. Ponadto twórcy bloga przeprowadzają rozmaite konkursy, m.in. wybór zawodników roku.



Wyszukanie grup dyskusyjnych, które wniosą coś do mojego bloga, było niezwykle czasochłonnym zadaniem, ale wydaje mi się, że się udało. Wszystkie, które znalazłam znajdują się na platformie yahoo.

Felicity Barr specjalizuje się w sprawozdawczości sportowej od 1994 roku. Przez pięć lat pracowała
w radio, następnie przeniosła się do telewizji. W London News przedstawiała wiadomości sportowe, a w 2001 roku została korespondentką sportową w ITV News. Jej pierwszym ważnym zadaniem było sprawozdanie z Wimbledonu. W czasie pobytu w ITV News rozszerzono jej rolę do prowadzenia grup dyskusyjnych mających miejsce w weekendy. W 2006 roku została prezenterką sportową w wiadomościach razem z Trevorem McDonald. Pojawiała się także w ważnych dla sportu miejscach jako korespondentka. Grupa ta ma na celu dowiedzenie się, czym jest korespondent sportowy, prezenter wiadomości, a uczestnicy pragną dać wskazówki przyszłym dziennikarzom i rozwiać ich pewne wątpliwości.


Grupa ta związana jest ze studentami dziennikarstwa sportowego z LNUPE. Chętnie dzielą się oni
wiadomościami, myślami, ciekawostkami, poglądami, artykułami na temat dziennikarstwa sportowego. Grupa ta powstała z myślą o interakcji pomiędzy studentami związanymi ze sportem i dziennikarstwem, ale nie tylko.

Grupa ta składa się z dziennikarzy-seniorów. Dyskusje dotyczą dziennikarstwa sportowego działającego w obszarze radia, telewizji i prasy. Często dzielą się informacjami i spostrzeżeniami dotyczącymi dawnych transmisji dokonywanych m.in. przez PBA Radio, MBC Sports Center oraz Times Magzine.


Facebook – http://www.facebook.com/WislaKrakow, http://www.facebook.com/fcbarcelona, http://www.facebook.com/manchesterunited. Każda profesjonalna drużyna sportowa, działacze, zawodnicy posiadają na platformie Facebook oficjalne konta, za pomocą których kibice mogą śledzić ich poczynania, dowiadywać się o najnowszych informacjach oraz brać udział w konkursach organizowanych na łamach ten najpopularniejszej, najchętniej i najczęściej odwiedzanej strony. Ponadto facebook stał się podręczną aplikacją dostępną za pomocą telefonów komórkowych.
Kolejną, chociaż mniej popularnym w Polsce wirtualnym miejscem jest MySpace lub Twitter. Są to miejsca, za pośrednictwem których fani poszczególnych klubów oraz sportowców mają możliwość wymieniania się spostrzeżeniami i informacjami, co daje pewnego rodzaju forum dyskusyjne.