poniedziałek, 28 listopada 2011

Open Access – wolny dostęp do informacji

Open Access stanowi ważny element pozwalający na dostęp do informacji. OA oznacza więc wolny, trwały, powszechny i natychmiastowy dostęp do cyfrowego zapisu danych oraz treści naukowych i edukacyjnych. Pozwala zatem na zapoznanie się z czasopismami oraz materiałami źródłowymi dotyczących konkretnego zagadnienia, w moim przypadku – dziennikarstwa. OA jest powiązany z ruchem naukowym Open Access Movement powstałym w latach 90. Celem było stworzenie otwartego modelu komunikacji naukowej obejmującego czasopisma otwarte i repozytoria. Dzięki temu każdy użytkownik internetu może swobodnie czytać, kopiować, przechowywać i wykorzystywać materiały do celów naukowych lub dydaktycznych. Dzięki Open Access możemy korzystać z ponad 25 tysięcy czasopism, które udostępniane są za darmo.
Pragnę zaprezentować ciekawe bazy danych, dzięki którym można odnaleźć publikacje dotyczące dziennikarstwa, dziennikarstwa sportowego, turystyki, historii sportu, zdrowia, marketingu sportowego oraz dziedzin z nimi związanych.


http://journalseek.net/– jest to największa baza danych dostępna w internecie obejmująca czasopisma naukowe wydawane przez ponad 4500 wydawnictw. Zawiera obecnie 97694 tytułów. Journalseek zawiera opis tj. cele i zakres, skrót czasopisma, link strony głównej czasopisma, kategorii obiektu oraz numer ISSN, dzięki czemu możliwa jest szybsza identyfikacja czasopism.

http://www.doaj.org/ - katalog czasopism Open Access tworzony dzięki Uniwersytetowi w Lund. Zawiera czasopisma w wolnym dostępie. Wyszukać można czasopisma naukowe w języku m.in. angielskim i francuskim. Obecnie katalog obejmuje ponad 96053 czasopism. Celem DOAJ jest „zwiększenie widoczności i łatwości użycia otwartego dostępu do naukowych i akademickich czasopism”.

http://datadrivenjournalism.net - "dziennikarstwo oparte na danych". Data driven journalism tworzony jest w oparciu o analizę i filtrowanie danych dostępnych online. Celem jest powoływanie się na konkretne dane przy tworzeniu artykułu i interpretowanie ich (załączyć można adresy tych zbiorów lub dodać je w otwartych formatach np. jako dokument tekstowy lub arkusz kalkulacyjny) do napisanego artykułu, dzięki temu czytelnik sam może podejrzeć dane i poddać je dalszej analizie. Daje to możliwość poprawy jakości publikowanych materiałów.


Dwa ostatnie źródła są polską wersją obejmującą dostęp do naukowych czasopism polskich oraz światowych w wersjach elektronicznych dotyczących także istotnego aspektu, jakim jest dziennikarstwo, sport i dziedziny z nimi związane. Są to http://www1.bg.us.edu.pl/bazy/czasopisma/ oraz http://www.bj.uj.edu.pl/~krosniak/Open_Access_1.ht

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam,

    posiadasz może podaną wcześniej bibliografię, a w zasadzie artykuły, w formie elektronicznej? Byłbym niezmiernie wdzięczny za jakąkolwiek pomoc i kontakt. Proszę o odpowiedź i sorka za spamowanie tutaj, to jak na razie jedyny sposób w jaki mogę się z Tobą skontaktować.

    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam!
      Niestety nie posiadam, gdyż mój komputer odmówił posłuszeństwa i straciłam całą zawartość. Jedyną rzeczą, którą dysponuje jest artykuł noszący tytuł "Komizm komentarzy sportowych". Proszę o maila, jeśli masz ochotę go otrzymać ;-)

      Usuń