niedziela, 16 października 2011

Jak, po co i dlaczego?

Przedmiotem bloga będzie dziennikarstwo sportowe jako dyscyplina naukowa.
Czym zatem jest dziennikarstwo sportowe? Aby dotrzeć do odpowiedzi na to pytanie, należy wyjść od terminu "dziennikarstwo". Dziennikarstwo polega na zbieraniu informacji oraz przekazywaniu ich w sposób rzetelny, zgodny z prawdą i faktyczną wiedzą na dany temat. Dziennikarz jest zatem osobą łączącą obserwatora, świadka i kronikarza. Bycie dziennikarzem wymaga sprawnego konstruowania myśli i dogłębnego poznania dziedziny, którą się zajmuje.



Dziennikarstwo sportowe wymaga perfekcyjnej znajomości konkretnej dyscypliny oraz orientowania się we wszystkich innych, często nawet nie związanych ze sferą naszych zainteresowań. Uprawiając ten rodzaj dziennikarstwa warto wcześniej uczestniczyć w wydarzeniach sportowych - poprzez kibicowanie lub czynny udział, aby poznać zasady odnosząc się do danej dyscypliny. 

Język dziennikarstwa sportowego jest bogaty w figury stylistyczne takie jak: metafory, personifikacje, porównania, animizacja, metonimia.
W jaki sposób można przekazywać informacje sportowe? Poprzez relacje na żywo z wydarzeń sportowych, formułowanie obiektywnych faktów oraz poprzez wyniki – np. tabele, statystyki. A także za pomocą komentarza oraz sprawozdania. Oprócz tego można przeprowadzić wywiad, napisać reportaż lub felieton. Ostatnio pojawiło się tzw. śledcze dziennikarstwo sportowe zajmujące się aferami w federacjach piłkarskich oraz klubach, a ponadto zbierające informacje na temat dopingu wśród zawodników. Ważne dla podtrzymania idei sportu jest dziennikarstwo obyczajowo-sportowe zajmujące się m.in. wybrykami pseudokibiców. Sport jest nie tylko odpowiedzialny za rozwój fizyczny, ale także za kształtowanie cech osobowościowych człowieka. Stanowi także ogromny odsetek aktywności społeczeństwa.

Pragnę udowodnić, że sport jest nieodłącznym elementem kultury, bez którego owa kultura nie funkcjonowałaby w ten sam sposób. Dziennikarstwo sportowe jest zatem nośnikiem treści kulturowych, obyczajowych i zwyczajowych.

Karolina


2 komentarze:

  1. Sport jest nieodłącznym elementem kultury - zgadzam sie w 100% :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetny blog..! Czekam na kolejne wpisy.

    OdpowiedzUsuń